Živel je tod…

Živel je tod mizarjev rod

Začetki solkanskega mizarstva segajo v čas okoli leta 1850. Razvoj mizarstva so pogojevali bližina mizarske obrti v bližnji Furlaniji, bogastvo lesa v Trnovskem gozdu in energija reke Soče. Sprva družinsko mizarstvo je rastlo skupaj s potrebami po pohištvu novonastalega meščanskega razreda v bližnji Gorici in Trstu. Svoj vrh je doseglo na prelomu prejšnjega stoletja, ko je bilo v Solkanu okoli 350 mizarjev. Njih sloves je segal celo v Dalmacijo in na Bližnji vzhod (Egipt). V tem času je bila zaradi rasti proizvodnje in potrebe po vstopu na bolj oddaljene trge ustanovljena prva zadruga. Pri tem velja za pobudnika Dr. Henrik Tuma.

Prva svetovna vojna je solkanskemu mizarstvu zadala hud udarec. Že v prvem letu je bila mobilizirana večina mož. Bližina fronte je avgusta 1916 prebivalce pognala v begunstvo, sam Solkan pa je bil v vojni skoraj v celoti porušen.

Med obema vojnama je najprej delovala Produktivna zadruga solkanskih mizarjev, pozneje pa združenje Comunità artigiani mobilieri, ki se je prilagajalo zahtevam italijanskega tržišča.

Po dveh desetletjih je mizarska dejavnost ponovno zamrla, ker je izbruhnila druga svetovna vojna.

Po koncu druge svetovne vojne je bilo ustanovljeno Združenje mizarskih obrtnikov (ZMO). Razvoja se ni dalo več ustaviti. Mladi solkanski mizarji so se množično odločali za zaposlitev v novi Tovarni pohištva, poznejšem Meblu. Z zaprtjem tovarne pohištva je več kot stoletje solkanskega mizarstva potonilo v zgodovino.

Rezbarsko, intarzijsko in restavratorsko društvo Solkan (RIRDS) danes ohranja tradicijo solkanskega mizarstva z ustvarjanjem in razstavljanjem umetnin v lesu. V eni od starih mizarskih delavnic so člani društva uredili muzejsko zbirko »Stara solkanska mizarska delavnica«, kjer so zbrani orodje in oprema iz nekdanjih mizarskih delavnic, nekaj kosov pohištva in fotografije. Predstavljeni so tudi stari postopki izdelave pohištva.

Na mizarstvo v Solkanu spominja Mizarska ulica z obeležjem mizarjem, ustvarjenem po lesorezu solkanskega umetnika Jožeta Srebrniča. Društvo RIRDS je tablice z enakim motivom solkanskega mizarja in imeni mizarjev namestilo tudi na hiše, kjer so bile nekoč mizarske delavnice.

[contact-form-7 404 "Not Found"]